LM2940CS-5.0/NOPB NS/TEXAS
LDO Voltage Regulator 5V/1A
฿99.29
รวม VAT แล้ว
✓ พร้อมส่ง
0 ชิ้น
🚚 จัดส่งภายใน
โปรดสอบถาม วัน
Product Specification
| Family | 2940/2940C |
|---|---|
| Tolerance | ±5% |
| Case Style | DPAK(TO-252),D2PAK(TO-263) |
| Output Type | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current | 1A |
| Output Voltage | 5V |
| Regulator Type | Linear LDO Regulator |
| Supply Input Voltage(Max) | 26V |
Product Information
- RoHS: RoHS
- Unit: Pc.
- Family: Power Management Integrated Circuits > Regulator - Linears
- PB-Free: PB-Free
- Packaging: TUBE
- Mfr Package: D2PAK-3 (TO-263)
- Manufacturer: NS/TEXAS
- Mfr_Std_pack: 900 Pc.
- Package/Case: D2PAK-3 (TO-263)
- Qty/Packaging: 45 (Pc.) / TUBE
- Weight (Gram): 2.00
- Warranty (year): -
- Product Category: Semiconductors - Integrated Circuit
- Product Part No.: LM2940CS-5.0/NOPB